BookRage trochę czasu już istnieje, a wielu z Was ma wobec niego różne nadzieje, oczekiwania i wymagania. Między innymi po to, aby je poznać, prosiliśmy Was o wypełnienie skromnej ankiety. W pierwszej kolejności chcemy podziękować Wam wszystkim za to, że Wam się chciało! A skoro uprzejmości już za nami, przejdźmy do tego, co ankieta nam o Was powiedziała.

W “badaniu” udział wzięło 1 933 respondentów.

Warto na początku zauważyć, że 11,8% badanych zadeklarowało, że nigdy nie kupiło nic na BookRage, wobec czego ankieta nie była przeprowadzana wyłącznie na użytkownikach serwisu.
Swoją drogą, aż 61,5% zadeklarowało, że brało udział do tej pory wyłącznie w akcjach ebookowych na BookRage.
22% ankietowanych kupowało zarówno papier jak i ebooki.

76,8% ankietowanym nie robi różnicy, co czyta na co dzień.

Czy są to ebooki, czy papier. To zdecydowanie więcej, niż się spodziewaliśmy.
15,7% zadeklarowało miłość na wyłączność do formy cyfrowej. Pozostała część - “tylko papier”.

W odpowiedziach na pytanie “Jeśli czytasz ebooki, to na czym najczęściej?” brakuje zaskoczeń.

65,2% - Kindle
6,3% - PocketBook
12% - Inny czytnik

10,4% z Was wybiera najczęściej czytanie na smartphonie (muszę przyznać, że sam do tych osób należę)
6% do czytania najczęściej sięga po tablet.

Jeśli kupujecie na BookRage.org, to najczęściej decydujecie się kupić:

pakiet BookRage - 63,5%
pakiet QuickRage - 12,9%
pakiet Rewers - 6,8%
Bierzecie wszystko jak leci ;) - 17,8%

Gatunki literackie, których chcielibyście jak najwięcej w naszych pakietach?

Tu również brak zaskoczeń.

Sci-Fi - 61,3%
Fantasy - 55,3%
Reportaż - 49,4%
Kryminał / Thriller - 43,8%
Literatura piękna - 36,9%
Książki historyczne - 30,3%
Biografie - 28,5%
Literatura przygodowa - 25,1%
Horror - 20,1%
Eseje - 19,9%
Poezja - 9,2%
Inne - 2,2%

Ale to wszystko bardziej chyba ciekawostki dla nas niż dla Was.

Przejdźmy więc do tego, co ważne dla Was - czyli pozostawionych w ankiecie sugestii.

Zapytaliśmy, czy chcielibyście dowiadywać się o pakietach w jakiś inny sposób, niż te, które aktualnie Wam proponujemy (FB, Twitter, webpush, newsletter). Większość odpowiedziała, że nie, nie trzeba, to co jest całkowicie wystarcza. Drugą najczęściej wpisywaną odpowiedzią był “sms”, którego wprowadzenie jest w naszych planach.

W tych odpowiedziach bardzo często jednak pojawia się też sugestia, że przydałoby się cokolwiek, co poinformuje Was o pakiecie od razu po jego uruchomieniu, ponieważ na Facebooku, jak wiadomo, nie siedzimy cały czas, a newsletter dochodzi “z opóźnieniem”. I w tym miejscu czuję się zobowiązany sprostować jedną rzecz, ponieważ

Zarzuty, że wysyłamy newsletter długo po odpaleniu pakietu - co ma oczywiście znaczenie zwłaszcza przy akcjach Rewersowych - pojawiają się nie po raz pierwszy.


Na chwilę obecną newsletter liczy ponad 16 000 adresów. Jego wysyłka uruchomiona zostaje w momencie odpalenia akcji na stronie i trwa zwykle około sześćdziesięciu minut.
Ci, którzy zapisali się na newsletter na przykład wczoraj, otrzymają go więc jako ostatni, ponieważ decydująca jest kolejność zapisania się do newslettera. Nie ma w tym naszej złej woli, ani żadnego rodzaju niedopatrzenia. Tak to po prostu działa.

Mamy nadzieję, że sms’y rozwiążą problem z opóźnioną informacją dla tych z Was, którzy nie decydują się na włączenie usługi webpush (którą aktywować można także na telefonie).

Na pytanie “Czego najbardziej brakuje ci w BookRage?"

Większość z Was odpowiedziała, że konta użytkownika (52%), ale to, na szczęście, jest już problem nieaktualny ;)

Natomiast 33,4% zaznaczyła odpowiedź “Niczego mi nie brakuje!”

Jest nam niezwykle miło, postaramy się jednak nie osiadać na laurach!

11,9% z was oczekiwałoby jakiegoś rodzaju opcji abonamentowe.j
9,3% chciałoby systemu notyfikacji o pakietach na samej stronie.

7,5%, jako rzecz, której najbardziej jej brakuje w serwisie, zaznaczyło “Opcji odbioru osobistego pakietów Rewers”


Jest to kwestia, która również i nam doskwiera, bo zdajemy sobie sprawę, że rozwiązania wydają się być na wyciągnięcie ręki. Odbiór paczki w Ruchu, czy Paczkomaty Inpost to wszak popularne rozwiązania. Problem polega jednak na tym, że wprowadzenie ich w życie wymaga dodatkowej i niemałej pracy nad implementacją oraz zaadaptowaniem tych, wydawałoby się gotowych rozwiązań, do naszego serwisu. Nie jest to niestety praca na dzień czy dwa, a my, tworząc ten serwis w dwie osoby, robiąc to “po godzinach”, jesteśmy dość ograniczeni czasowo, także przez to, że zawsze wpada coś pilniejszego do zrobienia/naprawy, aby BookRage mogło funkcjonować i się rozwijać.
Obiecujemy jednak, że opcja odbioru osobistego zostanie do serwisu dodana.

Z innych rzeczy, których oczekiwalibyście od BookRage, pojawiły się między innymi takie sugestie:

“Blokowanie średniej ceny pakietu w momencie zakupu, tak, aby nie leciała ona w górę podczas płacenia”

Już tak jest. Średnia zmienia się w czasie rzeczywistym, ale dla konkretnego zamówienia zostaje “zablokowana” w momencie przejścia do bramki płatności.

“Tańszej dostawy paczek Rewersu”

Dostawa paczki “Rewersu” jest najtańsza z możliwych. Jej koszt zawiera: koszt przesyłki, opakowania oraz magazynu, z którego korzystamy. Weźcie pod uwagę fakt, że pakiety z Rewersu ważą często ponad 5 kilogramów. To także wpływa na cenę usługi pocztowej!

“Topowych tytułów/ bardziej znanych autorów/ klasyki literatury”

BookRage oferuje to, na co może uzyskać licencję od autorów/wydawców. Niestety nie jesteśmy w pozycji dającej nam pełną decyzyjność w kwestii tego, co znajdzie się w pakiecie. Nie mamy mocy, by przyjść do wydawcy, który wydaje np. Stephena Kinga w Polsce i zaproponować mu zrobienie wspólnej akcji. A nawet gdybyśmy mogli przyjść i po prostu złożyć taką propozycję, to wydawca może nam odmówić z przyczyn najróżniejszych, niekoniecznie podyktowanych jego złą wolą. Choćbyśmy bardzo chcieli móc zamieszczać w pakietach wszystko, co tylko byście chcieli, to niestety mamy pewne ograniczenia, w ramach których staramy się zdobywać najlepszą dostępną dla naszej inicjatywy literaturę.

Jeszcze raz dzięki za udział w ankiecie oraz to, że wspieracie BR!